چند نفر در زلزله شدید تهران مردند؟

گسلی که عامل زلزله ۷ریشتری ۱۷۴سال پیش تهران بود، امشب دوباره فعال شد! بر اساس شواهد تاریخی تخمین زده شده که نخستین زلزله تهران حدود ۴هزار سال پیش از میلاد مسیح در شهر ری اتفاق افتاده است.

حجم ویدیو: 4.44M | مدت زمان ویدیو: 00:01:39

رد پای آتشفشان دماوند در  زلزله تهران

بامداد امروز زلزله نسبتا شدیدی تهران و استان های اطراف را لرزاند. این زلزله خسارات جانی و مالی شدیدی نداشت. 

کارشناس ژئودزی سازمان نقشه‌برداری کشور اعلام کرد:

زمین لرزه اول امشب تهران دارای عمق ۱۰ کیلومتر بوده و زمین لرزه دوم‌ ۷ کیلومتر. 

وی با بیان اینکه این زمین‌لرزه می‌تواند با فعال شدن آتشفشان دماوند دارد ارتباط داشته باشد؛ افزود: البته مختصات و عمق دقیق این زمین‌لرزه را باید بیشتر بررسی کرد. ممکن است زلزله امشب تهران به دلیل حرکت گسل مشا باشد و بر روی آتشفشان دماوند میز تاثیر بگذارد و یا برعکس.

ایستگاه GNSS  پلور در شمال گسل و ایستگاه آبسرد در جنوب آن قرار  دارد؛ این دو ایستگاه ژئودینامیک سازمان نقشه‌برداری کشور نزدیک کانون زلزله هستند و پردازش داده‌های آنها تهیه سری زمانی آنها، اطلاعات خوبی به دست خواهد داد.

ویژگی های گسل مُشا مرکز زلزله امروز تهران 

مرادی، رئیس مرکز لرزه‌نگاری کشور گفت گفت:

گسل مُشا در ۶ کیلومتری دماوند فعال شده است. اما گسل مشا کجاست؟

از نظر زمین شناسی شهر تهران در نزدیکی رشته کوه البرز و در یک دشت وسیع قرار گرفته است که چندین رشته گسل فعال، اصلی و فرعی در آن وجود دارد؛ مهم‌ترین گسل‌های شهر تهران عبارتند از گسل مشا با طول تقریبی ۲۰۰ کیلومتر، گسل شمال تهران با طول تقریبی ۹۰ کیلومتر و گسل جنوب ری با طول تقریبی ۲۰ کیلومتر.

گسل مشا، گسلی طویل، اساسی و لرزه زا است که در طول رشته کوه البرز و از شمال آن بر روی دامنه‌های جنوبی رانده شده است. گسل مشا در بالا دست سد لتیان با گسل شمال تهران تلاقی دارد و به همین دلیل لغزش و فعالیت هر یک از دو گسل مشا یا شمال تهران، به حرکت گسل دیگر ختم می‌شود.

داده‌ها نشان می‌دهد که در منطقه تهران حدود هر ۱۵۸ سال یک لرزه اتفاق می‌افتد. آخرین زمین‌لرزه برجسته در تهران مربوط به سال ۱۸۳۰ میلادی و به بزرگی ۷٫۲ ریشتر بود. گسل مشاء گسل فعالی است. 

پس لرزه ها کاهشی بودند

اولین پیش لرزه، در دقایق پایانی پنجشبنه شب رخ داد که بزرگای آن 2.9 ریشتر بود. بعد از آن زلزله اصلی به قدرت 5.1 ریشتر رخ داد.

بعد از آن، پس لرزه ها شروع شد و سی و چهارپس لرزه که بزرگ ترین شان 3.9 ریشتر بوده، ثبت شده است.

کاهشی بودن پس لرزه ها می تواند نشان های از رفع خطر باشد ولی از آنجا که زلزله اساساً قابل پیش بینی نیست، در هر حال باید جوانب احتیاط را رعایت کرد.

تاریخچه زلزله‌های بزرگ پایتخت 

آخرین زلزله مهیب تهران در اثر حرکت گسل مشا و با بزرگی ۷.۱ ریشتر مربوط به ۱۷۴ سال پیش است. 

این گسل، همان گسلی است که با زلزله امشب، دوباره فعال شد. 

احتمال زلزله شدیدتر در تهران بسیار ضعیف است

رئیس مرکز لرزه نگاری کشور :با توجه به سی و چهار پس لرزه خفیف احتمال  زلزله شدیدتر در تهران بسیار ضعیف است، بزرگ‌ترین پس لرزه ۳.۹ریشتر بود. 

زلزله امشب ربطی به فعالیت آتشفشان دماوند ندارد

معاون پژوهشی پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی گفت:

زلزله امشب ارتباطی با فعالیت آتشفشانی ندارد چرا که گسل مشا که نزدیک‌ترین گسل به این آتشفشان است در طول تاریخ فعالیت های خود را داشته است. 

هشدار سازمان نقشه برداری کشور جدی گرفته نشد

پایتخت پر از گسل کشور فقط یک ایستگاه GNSS دارد!

مهندس پیمان بکتاش معاون فنی سازمان نقشه‌برداری کشور دی ماه سال گذشته (۱۳۹۸)در نشست مشترک با رئیس و معاونین سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران؛ از مطالعات این سازمان در زمینه گسل‌های موجود در کشور و لرزه‌نگاری با استفاده از نتایج  ۱۴۵ایستگاه GNSS در سراسر کشور و همچنین مطالعات رفتارشناسی آتشفشان دماوند سخن گفت.

وی با اشاره به ابزارهای این سازمان برای پایش پوسته زمین و سنجش نرخ فرونشست، متذکر شد که در شهر تهران فقط یک ایستگاه GNSS وجود دارد. این موضوع نسبت به موقعیت استراتژیک پایتخت و جمعیت ساکن در آن، گویای فقر ژئوماتیک تهران در این زمینه است.

دکتر عبدالرضا سعادت مدیرکل ژئودزی و نقشه‌برداری زمینی سازمان نقشه‌برداری کشور نیز در این نشست از خطر آتشفشان دماوند یادکرد و گفت: در حال حاضر هیچ ایستگاهی برای پایش فعالیت‌ آتشفشان دماوند نداریم؛ اگرچه سازمان نقشه‎برداری کشور به صورت موردی، این آتشفشان را بررسی می‎کند اما حتی سازمان مدیریت بحران هم حوالی این آتشفشان ایستگاهی ندارد.

رد پای آتشفشان دماوند در  زلزله تهران

دکتر فرخ توکلی کارشناس ژئودزی سازمان نقشه‌برداری کشور اعلام کرد: زمین لرزه اول امشب تهران دارای عمق ۱۰ کیلومتر بوده و زمین لرزه دوم‌ ۷ کیلومتر. 

وی با بیان اینکه این زمین‌لرزه می‌تواند با فعال شدن آتشفشان دماوند دارد ارتباط داشته باشد؛ افزود: البته مختصات و عمق دقیق این زمین‌لرزه را باید بیشتر بررسی کرد. ممکن است زلزله امشب تهران به دلیل حرکت گسل مشا باشد و بر روی آتشفشان دماوند میز تاثیر بگذارد و یا برعکس.

توکلی افزود: ایستگاه GNSS  پلور در شمال گسل و ایستگاه آبسرد در جنوب آن قرار  دارد؛ این دو ایستگاه ژئودینامیک سازمان نقشه‌برداری کشور نزدیک کانون زلزله هستند و پردازش داده‌های آنها تهیه سری زمانی آنها، اطلاعات خوبی به دست خواهد داد.

رئیس اورژانس کشور گفت: 

زلزله تهران به طور مستقیم باعث فوت و جراحت کسی نشده است.

تمام ۲۱ مصدوم این زلزله، به دلیل استرس و حین فرار دچار آسیب شدند.

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها