چه کسی اولین بار ویروس کرونا را کشف کرد؟

من افشاگر خبر ویروس نبودم، من منبع خبر ویروس بودم! دکتر آی فن در شرایطی این مصاحبه را انجام داد که هر آن ممکن است به دلیل این افشاگری بازداشت و به حبس محکوم شود یا کار خود را برای همیشه از دست بدهد. دکتر فن هم یکی از همکاران دکتر لی ون‌لیانگ است.

چه کسی اولین بار ویروس کرونا را کشف کرد؟

خانم دکتر آی فن، رئیس بخش اوژانس بیمارستان «ووهان»، در اقدامی جسورانه در گفت‌وگویی با نشریه‌ی Renwu در چین اعلام کرد، در ماه دسامبر سال گذشته، وقتی به بالادستی‌ها گفت که ویروسی شبیه سارس آمده و دارد قربانی می‌گیرد، توبیخ رسمی شد. دولت چین در اواخر ژانویه‌ی ۲۰۲۰ بود که تازه اعلام کرد، ویروس تازه‌ای از خانواده‌ی کرونا در چین مشاهده شده است.

دکتر آی فن در شرایطی این مصاحبه را انجام داد که هر آن ممکن است به دلیل این افشاگری بازداشت و به حبس محکوم شود یا کار خود را برای همیشه از دست بدهد. دکتر فن هم یکی از همکاران دکتر لی ون‌لیانگ است. (پزشک جوانی که از اولین افشاگران ویروس کرونا در شرایطی بود که دولت چین همه‌چیز را از بیخ انکار می‌کرد. ون‌لیانگ خود به ویروس کرونا مبتلا شد و جان خود را از دست داد.)

آی فن در این گفتگو که تنها ساعتی بعد از انتشار از وب‌سایت نشریه حذف شد گفت که در ۳۰ دسامبر، بعد از این‌که چندین روز بود حیران بودند که چرا بیمارانی با نشانه‌های بیماری آنفولانزا به‌رغم تجویز دارو بهتر نشده و حال‌شان هر روز بدتر می‌شود، جواب آزمایش یکی از بیماران را دریافت کردند. فن می‌گوید در گزارش آزمایشگاه آمده بود که ویروسی از جنس «کرونا سارس» مشاهده کردند و به محض این‌که این واژه را دیدم «بر پیشانی‌ام عرق سردی نشست.»

فن می‌گوید دور «کرونا سارس» دایره‌ای کشید و نتیجه‌ی آزمایش را برای یکی از هم‌کلاسی‌های پیشین خود فرستاد که در بیمارستان دیگری در ووهان کار می‌کند. تا شب، نتیجه‌ی این تحقیق بین گروه‌های پزشکان ووهان دست به دست شد و به دست دکتر لی ون‌لیانگ هم رسید.

آی فن در این مصاحبه گفت که همان شب روسای بیمارستان با او تماس گرفته و هشدار دادند که این خبر را نباید علنی کرده و به گوش افکار عمومی برساند. دو روز بعد کمیته‌ی انضباطی بیمارستان او را احضار و به اتهام «شایعه‌پراکنی» و «ضربه زدن به امنیت عمومی» به شکل رسمی توبیخ کرد. خانم فن گفت: پرسنل بیمارستان از به اشتراک گذاشتن و ردوبدل تصویر، نتیجه‌ی آزمایش و هر خبری درباره‌ی این ویروس منع شدند.

فن به این نشریه‌ی چینی گفت: «هر روز شمار بیشتری از افراد را می‌دیدیم که با همین نشانه‌ها به بیمارستان مراجعه می‌کنند. من به تمام کارکنان بخش اورژانس دستور دادم ماسک بزنند و لباس‌های محافظ بپوشند. آدم‌هایی به بیمارستان مراجعه می‌کردند که هیچ ارتباطی با بازار ماهی‌فروشان نداشتند که حدس زده می‌شود بیماری از آن‌جا شروع شد. پس معلوم بود که ویروس در سطح شهر کاملا گسترده شده است.»

خانم فن می‌گوید وقتی بالاخره مقامات دولت چین در ۲۱ ژانویه حاضر شدند اعلام کنند که ویروس تازه‌ای از خانواده‌ی کرونا مشاهده شده، فقط در بخش اورژانس بیمارستان آن‌ها روزی دست‌کم ۱۵‌۲۳ مورد بیمار می‌آمد که ۳ برابر رقم یک روز عادی کار آن‌هاست.

فن در این گفتگو روایت‌های دردناکی از مرگ‌های نابهنگام در اورژانس بیمارستان را بازگو کرده است: از مردی که ناباورانه و میخکوب به دکتری زل زد که گواهی فوت پسر سالم ۳۲ او را تحویل‌اش داد تا مردی که قبل انتقال مادرزن خود به آسایشگاه ایستاد تا از دکتر فن تشکر کند. مادرزن مرد به محض رسیدن آن‌ها به آسایشگاه از دنیا رفت.

دکتر فن گفت: «اگر می‌دانستم دقیقا چه دارد می‌گذرد و این دقیقا چه ویروسی است، صدایم را رسا بلند می‌کردم و با هرکس و هر جا که لازم بود حرف می‌زدم.» وقتی از او پرسیدند آیا افشاگر اصلی خبر کرونا او بود، دکتر فن پاسخ داد: «من افشاگر خبر ویروس نبودم، من منبع خبر ویروس بودم.»/پارسینه

منبع: گاردین

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها