راز قتل میترا استاد پشت پرده های ابهام/ میترا استاد که بود؟!

مستقل آنلاین/صباعرب زاده- میترا استاد زن جوانی از کرمانشاه بود که در دانشگاه حسابداری خواند و تقریبا تمام راه‌های اشتهار را پیمود. او دوره‌ای را بازیگری کرد و زمانی خوانندگی و عاقبت کاندیدای شورای شهر اسلام‌شهر شد.

راز قتل میترا استاد پشت پرده های ابهام/ میترا استاد که بود؟!

در خرداد ماه سال جاری اتفاقی رخ داد که همه ایران را در شوک فرو برد. قتل زن جوانی به دست همسرش، گرچه همسر کشی پدیده جدیدی نیست و در همه جای دنیا و در ایران وجود دارد، ولی آنچه ایرانیان را شوکه کرد قتلی نامتعارف بود. حادثة  قتل توسط یکی از اعضای بنام و مشهور اصلاح طلب، وزیر اسبق و شهردار سابق محمدعلی نجفی انجام شده بود. روز 7 خرداد خبر قتل میترا استاد زن 36 ساله محمد علی نجفی تمامی رسانه‌ها را پر کرد. همه در به در به دنبال شوهرش می‌گشتند تا بلکه اطلاعاتی از قاتل و یا قاتلان به دست بیاورند. ساعاتی بعد اما محمد علی نجفی با تسلیم خود به قتل همسرش اعتراف کرد. این قتل با حاشیه‌ها و روایت‌های متفاوتی دهان به دهان از جانب همه مردم نقل و تفسیر می‌شد. 

میترا استاد زن جوانی از کرمانشاه بود که در دانشگاه حسابداری خواند و تقریبا تمام راه‌های اشتهار را پیمود. او دوره‌ای را بازیگری کرد و زمانی خوانندگی و عاقبت کاندیدای شورای شهر اسلام‌شهر شد. 

بعدها دیگران تعریف کردند که با تمهیداتی به جلسه خیریه‌ای آمد و در جای رئیس جلسه یعنی محمدعلی نجفی نشست. این آغاز آشنایی این دو بود.

پس از چند جلسه دیدار خصوصی و پدیدار شدن احساسات و عواطف فیمابین، به همسری محمد علی نجفی در آمد، نجفی که زمانی وزیر و زمانی معاون رئیس جمهور بود در ایام آشنایی با استاد، شهردار تهران شد.

اما این ازدواج چندان دوامی نداشت شاید سر جمع ۱۸ ماه از این رابطه گذشته بود که محمد علی نجفی با شلیک گلوله‌ای به آن خاتمه داد.

عده‌ای چهره سیاسی در این میان به اظهار نظرهای مختلفی پرداختند. از جمله غلامحسین کرباسچی شهردار سابق تهران که این حادثه را به چاه ویلی توصیف کرده بود که برای اصلاح طلبان کنده شده بود. 

عده‌ای بر این باور بودند که میترا استاد پرستویی بود که برای ویران کردن درختی استوار بر روی شاخه‌های درختی کهنسال نشسته، و آن درخت خسته اما پر بار را به نابودی کشاند.

عباس عبدی روزنامه نگار اصلاح طلب نیز در این‌باره یادداشتی منتشر کرد و تئوری پرستو بودن میترا استاد را به چالش کشید و اظهار داشت این مطلب توهین به شعور محمد علی نجفی و تهمت به یک زن مرحوم است!

در همین رابطه اما مهدی خزعلی، دبیر کل جبهه آزادی در خصوص روابط متعددی که میترا استاد قبل از ازدواج با محمد علی نجفی داشته است گفت: «اگر اثبات شود که این خانم ازدواج‌های متعدد داشته است و در زمانی که محمد علی نجفی او را عقد کرده است همسر «دیگری» بوده این اشتباه مرحومه تلقی می‌شود. فیلم رابطه ایشان با محمد علی نجفی باعث استعفای محمد علی نجفی شده است. و این جرم است و گناهی بزرگ برای ساقط کردن وزیر مملکت، آنهم به دلیل ورود به یکسری پرونده‌های ممنوعه! اگر جلوی این مطالب گرفته نشود با خودشان می‌گویند امروز وزیر و فردا رئیس جمهور!»

مطالب بیان شده عمق تناقضات موجود را در بیان این مسئله نشان می‌دهد. امروز 22 تیرماه است و از آن حادثه شوم 50 روز می‌گذرد، اولین جلسه محاکمه این جنایت در دادگاه و به ریاست قاضی محمدرضا محمدی کشکولی برگزار شد. صحبت‌هایی که در دادگاه بیان شد اما تئوری پرستو بودن میترا استاد را بیش از همه قوی می‌کند! زنی جوان که به گفته همسرش با مردان زیادی رابطه داشته و همسرش را تهدید به خیانت و رابطه با اجنبی کرده است!

زندگی شخصی میترا استاد این گمانه زنی‌ها را در خصوص او قوی‌تر می‌کند. دختری که خیلی زود ازدواج می‌کند و بعدتر از شوهرش جدا شد و سر از کلاس‌های بازیگری در آورد. شایعات بسیاری بر سر زبان‌ها افتاد که او با کارگردان فیلم واران که در آن به ایفای نقش می‌پرداخته نیز ازدواج کرده بود! و همچنین ازدواجش با یک دیپلمات در دادگاه مطرح شد. 

نامه محمد علی نجفی در دادگاه خوانده شد، نامه‌ای که در آن از ناسازگاری‌ها و تهدیدات میترا استاد صحبت شده بود، محمد علی نجفی در نامه گفته بود از او خواهش کردم مهریه‌اش را بگیرد و از زندگی من بیرون برود اما او نپذیرفت، تهدید‌های او به خیانت باعث شد تا او را مهدور الدم بدانم و کار را یکسره کنم.  محمد علی نجفی در اظهاراتش گفت او مدام مرا به گرفتن انتقام تهدید می‌کرد.

ماجرای بسیار تلخی است. مرگ یک زن جوان با گلوله‌ای سربی هر چند که آن زن افسارگسیخته و ماجراجو بوده باشد غم‌انگیز است. اما آن چه مطلب را پیچیده‌تر  نشان می‌دهد داستان‌هایی است که گویی از وجود پشت پرده‌ای غریب خبر می‌دهد! وقتی شخصی با سوابق نجفی در چنین گردابی سقوط کند و برای حل مشکلات عجیبش از جنایت مدد بگیرد، برای بقیه اعضای جامعه (که افرادی گونه‌گون و مختلف هستند و برخی کم‌سواد و برخی فقیر و غالباً بی‌مهارت در گفتگو)، چه سرانجامی متصور است؟

اصولا آیا مرگ میترا استاد دختر دهه شصتی به دلیل یک دعوای زناشویی رخ داده است؟ آیا میترا استاد زنی جاه طلب بوده است و بر اساس تمام حرف‌های ضد و نقیضی که پشت سرش می‌زنند برای رسیدن به شهرت و قدرت پا بر روی تمام اخلاقیات گذاشته است؟ آیا او پرستو بوده است؟ (زنانی که برای زهره چشم گرفتن مردان قدرت و سیاست تربیت شده‌اند) و یا صرفا یک زن زود خشم و تند خو بوده که شوهر قدرتمندش را عاصی کرده بود! همه چیز در هاله‌ای از ابهام قرار دارد و هنوز  هیچ نوری برای روشن شدن حقیقت بر این حادثه شوک کننده نتابیده است. شاید نگفته‌ها و اسناد بیشتری در راه است تا تمام صحنه برای قضات و افکار عمومی روشن شود.

 

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها