مستقل آنلاین به بررسی نقش گردشگری در رونق اقتصادی می‌پردازد

توسعه زیرساخت‌ها در سایه رونق گردشگری

یکی از مهمترین برکات تشکیل وزارت گردشگری را می‌توان رونق حوزه گردشگری عنوان کرد چرا که بنا به گفته کارشناسان داشتن وزارتخانه تخصصی خود می‌تواند عاملی برای کاهش موازی‌کاری‌ها و همچنین حذف بروکراسی اداری پیچیده باشد.

توسعه زیرساخت‌ها در سایه رونق گردشگری

مستقل آنلاین / الهام صمدزاده-سرویس اقتصادی: امروزه گردشگری می‌تواند آثار مثبت بسیاری را در اقتصاد کشور برجای بگذارد چرا که حال حاضر پتانسیل بسیاری در این حوزه وجود دارد که متاسفانه توجه چندانی به آن نمی‌شود اما این در حالی است که بنا بر پیش‌بینی‌های صورت گرفته در صورت ارائه برنامه‌ریزی‌های لازم در این حوزه به راحتی می‌توان شاهد بروز برکات آن در اقتصاد کشور یا سایر بازارهای اقتصادی بود.

گفتنی است با نگاهی گذرا به کشورهای موفق در حوزه گردشگری به راحتی می‌توان به این مهم دست یافت که درآمدهای ناشی از گردشگری نقش بسزایی در تامین بودجه کشورهای موفق در این حوزه دارند. به عنوان مثال در کشور انگلیس هر ساله بالغ بر ۳۶ هزار پوند درآمد تنها از طریق گردشگری کسب می‌‌شود که این رقم می‌تواند نقش بسزایی در توسعه اقتصادی کشور بر جای بگذارد از این رو کارشناسان حوزه گردشگری بر این باور هستند با توجه به اینکه ایران دارای پتانسیل‌های بسیاری در حوزه گردشگری است بنابراین انتظار می‌رود با انجام برنامه‌ریزی‌های لازم و همچنین توجه به آن شاهد کسب درآمد بسیار از این طریق بود هر چند در این فرصت باید متذکر شد که رونق گردشگری می‌تواند برکات بسیاری را برای اقتصاد روستایی نیز به دنبال داشته باشد اقتصادی که متاسفانه طی سال‌های گذشته به دلیل خشکسالی یا تغییر اقلیم به ورطه ورشکستگی رو برگردانده است. بنابراین انتظار می‌رود با انجام اقدامات کارشناسی شده لازم در این خصوص شاهد پویایی هرچه بیشتر در اقتصاد روستایی نیز بود تا شاید از این طریق بتوان مانع مهاجرت هر چه بیشتر از سمت روستاهای دور افتاده به سمت شهرها بود.

کارآفرینی در سایه رونق گردشگری

یکی دیگر از مزایای رونق گردشگری در روستاها را می‌توان کارآفرینی یا افزایش آمار اشتغال عنوان کرد اتفاقی که در حال حاضر متاسفانه چند آن شاهد آن نیستیم. اما این در حالی است که به راحتی می‌توان این ادعا را داشت که با رونق گردشگری شغل‌های جدیدی در روستاها ایجاد خواهد شد که از این طریق افراد بومی به راحتی می‌توانند جذب این کارها شوند. هر چند در این فرصت باید متذکر شد که توسعه زیرساخت‌های روستاها یا سایر شهرهای کشور را نیز می‌توان از دیگر برکات رونق گردشگری عنوان کرد چرا که به طور حتم برای رونق گردشگری و همچنین افزایش آمار گردشگران و توسعه زیرساخت‌ها یک امر ضروری و اجتناب ناپذیر محسوب می‌شود.

لازم به ذکر است که افزایش ارزآوری نیز از دیگر مزایای رونق گردشگری محسوب می‌شود چرا که اگر شرایط لازم برای حضور گردشگران بیشتر در کشور فراهم شود به یقین شاهد افزایش ارزآوری در داخل کشور هستیم و اتفاقی که با توجه به شرایط به نسبت نامناسب اقتصاد کشور، می‌تواند بسیار موثر واقع شود.

توجه به اهمیت گردشگری با تشکیل وزارت گردشگری

باید در نظر داشت که یکی از مهمترین برکات تشکیل وزارت گردشگری را می‌توان رونق حوزه گردشگری عنوان کرد چرا که بنا به گفته کارشناسان داشتن وزارتخانه تخصصی خود می‌تواند عاملی برای کاهش موازی‌کاری‌ها و همچنین حذف بروکراسی اداری پیچیده باشد. به عبارت ساده‌تر استفاده از نیروهای متخصص و آموزش دیده، خود برگ برنده‌ای برای رونق گردشگری در کشور به حساب می‌آید چرا که در حال حاضر اقتصاد کشور نیاز مبرمی به رونق گردشگری دارد تا شاید از این طریق بتواند از اقتصاد تک‌محصولی یا همان اقتصاد نفتی فاصله بگیرد.

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها