اعتصاب کادر درمان آغاز شد + جزئیات

اعتصاب کادر درمان در کره جنوبی؛ دولت پزشکان نظامی را به به بیمارستان ها می‌فرستد.

اعتصاب کادر درمان آغاز شد + جزئیات

در پی اعتصاب گسترده اعضای کادر درمان در کره جنوبی، دولت این کشور از روز دوشنبه ۱۱ مارس (۲۱ اسفند) اعزام پزشکان و پزشکان نظامی را به بیمارستان‌های اعتصاب‌زده آغاز می‌کند.

چو کیو هونگ، وزیر بهداشت کره جنوبی روز یکشنبه گفت که ۲۰ جراح نظامی به همراه ۱۳۸ پزشک عمومی به مدت چهار هفته در ۲۰ بیمارستان مستقر خواهند شد.

پزشکان اعتصاب‌کننده به طرح دولت برای افزایش ناگهانی ظرفیت پذیرش دانشکده‌های پزشکی به منظور جبران کمبود نیروی کار اعتراض دارند. با تصویب این طرح، حدود دو سوم پزشکان و کارآموزان پزشکی به نشانه اعتراض از رفتن به محل کار خودداری کرده و سلسله تظاهراتی را هم در خیابان‌ها برگزار کرده‌اند.

دولت کره جنوبی بحران در بخش درمان این کشور را انکار می‌کند، با این حال شماری از بیمارستان‌ها در ارائه سرویس با مشکل مواجه شده و در تعدادی از موارد عمل‌های جراحی برنامه‌ریزی شده را به تاخیر انداخته‌اند. این امر دولت را مجبور کرده تا سطح هشدار سلامت عمومی را به بالاترین حد خود برساند.

داده‌های وزارت بهداشت نشان می‌دهد که تا صبح روز جمعه، نزدیک به ۱۲ هزار پزشک معترض در ۱۰۰ بیمارستان پست‌های خود را ترک کرده‌ و از تن دادن به فشار مقامات برای بازگشت به کار سر باز می‌زنند.

مقامات کره جنوبی سعی کرده‌اند با تهدید پزشکان به لغو یا تعلیق مجوزهای پزشکی، آنها را ترغیب به بازگشت به کار کنند، اما به نظر می‌رسد که تاکنون موفقیت چندانی نداشته‌اند. دولت پیش‌تر هشدار داده بود که ممکن است علیه پزشکانی که از دستور بازگشت به کار اطاعت نکنند، اقدامات قانونی از جمله ابطال مجوز پزشکی، پیگرد قانونی و حتی بازداشت احتمالی انجام دهد.

از زمان آغاز اعتصاب‌ها نزدیک به ۱۲ هزار پزشک معترض در ۱۰۰ بیمارستان پست‌های خود را ترک کرده‌اند.

وزارت بهداشت کره جنوبی گفته است که از روز جمعه اخطاریه‌هایی برای بیش از ۴۹۰۰ پزشک ارسال کرده که در انها آمده مقامات می‌توانند تعلیق مجوزها را آغاز کنند. 

دولت این اختیار را دارد که اگر تشخیص دهد خطر جدی برای زندگی و سلامت عمومی وجود دارد، دستور بازگشت به کار پزشکان را صادر کند. طبق قوانین کره جنوبی، پزشکان از حق اعتصاب محروم هستند.

مقامات دولتی کره‌ جنوبی می‌گویند طرح افزایش پذیرش سالانه ۲ هزار نفر در دانشکده پزشکی از سال ۲۰۲۵ برای رفع کمبود پزشک در یکی از جوامعی که سریع‌ترین پیری را در جهان دارد، حیاتی است.

کره جنوبی در مقایسه با دیگر اقتصادهای بزرگ دنیا، کمترین نرخ تعداد پزشک به ازای هر بیمار را دارد و به همین سبب دولت این کشور می‌خواهد تعداد دانشجویان پزشکی را افزایش دهد. در حال حاضر تنها ۲ و نیم پزشک برای هر هزار نفر در این کشور وجود دارد.

با این حال پزشکان معترض استدلال می کنند که اضافه کردن دانشجویان پزشکی مشکلی از شرایط حقوق و کار این قشر را حل نمی‌کند و حتی می‌تواند مشکلات را نیز تشدید کند.

این در شرایطی است که بسیاری از مردم کره جنوبی از این طرح حمایت می کنند و آن‌را برای کشور مفید می‌دانند. یک نظرسنجی که هفته گذشته توسط خبرگزاری یونهاپ منتشر شد، نشان می‌داد که ۸۴ درصد از پاسخ‌دهندگان از اضافه شدن ظرفیت پذیرش دانشجویان پزشکی حمایت کردند، در حالی که ۴۳ درصد نیز گفته بودند پزشکان اعتصاب‌کننده باید به شدت مجازات شوند.

نظرسنجی گالوپ نشان می‌دهد که اقدامات دولت باعث شده تا محبوبیت یون سوک یول، رئیس جمهوری کره جنوبی افزایش قابل توجهی یافته و به حدود ۴۲ درصد برسد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها