گفتگو با ناصر امانی عضو شورای شهر از سیل امامزاده داوود:

ما توسط طبیعت مجازات می‌شویم

امانی می‌گوید: صددرصد دخالت عوامل انسانی در محیط زیست در این ویرانی موثر بوده است. به اعتقاد من ما داریم توسط طبیعت مجازات می‌شویم بخاطر دخالت‌هایی که در چهار دهه اخیر در ابعاد مختلف در حوزه محیط زیست انجام شده است.

سرویس اجتماعی

 

سیل اخیر در استان تهران زنگ خطری برای تمامی کلانشهرها بود تا ببینیم شهرهای بزرگ در طول چند ساعت چگونه آسیب پذیر می‌شوند و خشم طبیعت رحمی در مقابل انسان و ساخته‌های‌ بشر ندارد.

از سوی دیگر در سال‌های اخیر رفتارهای ضد محیط‌زیست که در داخل و اطراف شهرهای بزرگ بدون توجه به نتایج فاجعه‌بار آن صورت گرفته باعث شده وضعیت بغرنج و بحرانی در این زمینه ایجاد شود. فرونشست زمین در مناطق مرکزی، سیل و طوفان و گرد و غبار در جنوب و غرب و شرق، گسترش صنایع آلوده کننده و آلودگی و کاهش منابع آبی در کل کشور شرایطی را رقم زده است که هر لحظه باید منتظر حادثه طبیعی باشیم که خودمان زمینه آن را فراهم کرده‌ایم.

جهت بررسی موضوع فوق گفتگو کردیم با ناصر امانی، عضو شورای شهر تهران که در ادامه مشروح آن را می‌خوانیم:

 

ابعاد وسیع سیل اخیر در تهران تا چه حد توسط‌ مسئولین شهری پیش بینی شده بود و آیا تهران نسبت به حوادث طبیعی آمادگی دارد؟

 

این سیل ارتباطی به شهر تهران نداشت و در محدوده خارج از شهر تهران شروع شد و امامزاده داوود را که بخشی از استان تهران است تحت تاثیر قرار داد. این منطقه در حریم شهر تهران نبود که مسئولیت آن بر گردن شورا و شهرداری تهران باشد اما درباره اینکه مسئولین استان در جریان بودند یا خیر، اگر در چند روز گذشته اخبار را پیگیری کرده باشید سازمان هواشناسی استان تهران همواره اطلاعیه صادر می‌کرد و به مردم و مسئولین هشدار می‌داد. لذا نمی‌توان گفت مسئولین در جریان نبودند اما اینکه تدابیری اتخاذ شده بود را بنده در جریان نیستم و مسئولین باید پاسخگو باشند. در هر حال سیل از نظر حریم زمینی مربوط به شهر تهران نبود و مربوط به استان تهران است و شهردار تهران اصلا نباید در مورد این سیل پاسخگو باشد این مسئولین استانداری هستند که اگر تقصیری وجود داشته باشد باید پاسخگو باشند.

 

در‌ صورت بروز سیل شدید تر پایتخت در چه وضعیتی قرار دارد و چه اقدامات پیشگیرانه‌ای در این زمینه صورت گرفته است؟

 

طی این دو دهه گذشته اقدامات خوبی در حوزه آبریزها و مسیل‌ها در شهر تهران اتفاق افتاده است و لایروبی‌ خوبی در مسیرهایی که احتمال ورود سیلاب در آن وجود دارد صورت گرفته است. وضعیت به حجم بارندگی و سیل‌ها بستگی دارد. پیش بینی من این است که برای سیل‌های کوچک و متوسط، بعید است در تهران مشکلی داشته باشیم، اما اگر سیلاب از یک حدی عبور کند و زمان‌بندی ریزش که الان ۱۵ دقیقه است، یعنی از شروع بارندگی تا پایان آن ۱۵ دقیقه فرصت پیشگیری وجود دارد، زمان کمی است. اگر اندازه سیل بزرگ باشد باید از الان مدیران شهری تدابیر لازم را برای پایتخت ببینند و حداقل از سیل امامزاده داوود عبرت بگیرند و نقاط احتمالی سیل در تهران را مدنظر قرار دهند.

 

علت خسارت‌ها و ابعاد وسیع سیل اخیر تا چه حد دخالت انسانی در محیط زیست بوده است؟

 

صددرصد دخالت عوامل انسانی در محیط زیست در این ویرانی موثر بوده است. به اعتقاد من ما داریم توسط طبیعت مجازات می‌شویم بخاطر دخالت‌هایی که در چهار دهه اخیر در ابعاد مختلف در حوزه محیط زیست انجام شده است.

ساخت و ساز در مسیر رودخانه‌ها و آبراه‌ها و کوه‌خواری و تخریب فضای سبز و قطع درختان و برداشت غیرطبیعی از آب‌های زیرزمینی باعث شده محیط زیست تخریب شود و دچار خشم طبیعت شویم.

من معتقدم دخالت انسانی در محیط زیست تا حد زیادی در این تخریب‌ها موثر است.

 شورای شهر جدید تا امروز چه اقداماتی در حوزه محیط زیست و خطرات آن برای تهران انجام داده است؟

 

ما به عنوان شورای شهر مسئولیت اجرایی مستقیم در این حوزه نداریم. اما اگر شهرداری تهران احساس می‌کند در حوزه سیل و بارندگی مشکل قانونی دارد و لایحه و مصوبه نیاز دارد به شورا پیشنهاد دهد و شورا نیز تصویب می‌کند. ولی در بودجه شهرداری تهران ما برای حوادث طبیعی و غیرپیش‌بینی شده مانند سیل اعتبارات خوبی در اختیار شهرداری گذاشته‌ایم که اگر بخواهند می‌توانند از آن استفاده کنند. اگر هم اعتبارات بیشتری لازم داشتند در تبصره‌ای پیش‌بینی کرده‌ایم که می‌توانند در اصلاحیه بودجه مصوبه آن را از شورای شهر دریافت کنند.

 

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها