روایت غریب‌آبادی از اقدام مشکوک بازرس آژانس در سایت هسته‌ای نطنز

بازرس آژانس موادی داشته که در دستشویی آن‌را از بین برده

غریب آبادی، نماینده ایران در آژانس انرژی اتمی: باید روشن شود بازرس این آژانس در نطنز چه موادی داشته است که در دستشویی از بین برده است.

حجم ویدیو: 7.22M | مدت زمان ویدیو: 00:02:11

سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین، ابعاد جدیدی را از ماجرای اقدام مشکوک و ضد امنیتی بازرس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هنگام ورود به سایت غنی سازی نطنز فاش ساخت.


گروهی از بازرسان برنامه بازدید از سایت هسته‌ای نطنز را داشته و مطابق رویه‌های معمول نیز همواره فرایند بازرسی معمولی در ورودی مجموعه انجام می‌شود.
در حین انجام فرایند بازرسی معمول، آلارم دستگاه تشخیص روی یک فرد معینی روشن شد که تیم امنیتی این فرایند را مجددا چند بار تکرار کرد و نتایج، هر بار برای یکی از بازرسان یکسان بود.

تیم امنیت مشکوک شد که روشن شدن آلارم ممکن است به علت لباس‌های بازرس مذکور و یا وسایل شخصی او باشد.

با رضایت بازرس مذکور و در حضور وی و همکارانش و با هماهنگی با مقامات آژانس، از محل اقامت وی بازدید و متعاقبا برخی لوازم و داروهای وی چک و بررسی شد که داروهای وی مشکلی نداشت، اما دستگاه‌ها روی کیف خالی وی آلارم می‌دادند.

از تماس با دبیرخانه آژانس و با همانگی و موافقت مقامات آژانس، برخی نمونه‌گیری‌ها از همان کیف دستی صورت پذیرفت و به طور مشترک، پلمب شد.

نیازی به گفتن نیست که ایران نیز همانند تمامی دیگر اعضای آژانس، نمی‌تواند از هرگونه رفتار یا اقدامی علیه ایمنی و امنیت تاسیسات هسته‌ای‌اش چشم پوشی کند، به ویژه اینکه تلاش‌هایی در جهت انجام خرابکاری در سایت‌های هسته‌ای ایران نیز انجام شده است.

سنجش‌های مکرر با استفاده از تجهیزات تشخیص‌دهنده مختلف، نتایج یکسانی را نشان داده است. بنابراین، هیچ شکی وجود ندارد که برخی مواد مشکوک در این حادثه وجود داشته است. نتایج بررسی نمونه‌ها توسط ایران و آژانس، می‌تواند اطلاعات بیشتری را درباره ماهیت مواد مورد بحث در آینده ارائه کند./ ایرنا

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها