نمایندگان مجلس پاسخگو باشند

کارگرانی که در طوفان سقوط کردند، بیمه تأمین اجتماعی نداشتند

سربازرس سامانه رفاهی کارگران ساختمانی استان آذربایجان غربی گفت: ۲ کارگری که چند روز گذشته بر اثر تند باد در ارومیه جان خود را از دست دادند بیمه نداشتند.

چنگیز عمری در گفت و گو با ایلنا، با بیان اینکه  ۱۰ هزار کارگر ساختمانی در ارومیه بیش از سه سال است در لیست انتظار بیمه قرار دارند گفت: متاسفانه دو کارگری که چند روز گذشته بر اثر تند باد در ارومیه  فوت شدند بیمه نداشتند.

 

عمری با اشاره به اینکه آمار حوادث ناشی از کار در صنعت ساختمان در استان زیاد است گفت: طی سه روز گذشته سه کارگر بر اثر همین حوادث در ارومیه جان خود را از دست داده اند. 

 

سربازرس سامانه رفاهی کارگران ساختمانی استان گفت: نمایندگان مجلس باید پاسخگو باشند و بگویند پشت پرده مجلس چه خبر است که طرح اصلاح بیمه کارگران ساختمانی دو بار به صحن علنی مجلس رفته و متاسفانه مافیای مجلس اجازه تصویب آن را نداده است

 

وی با بیان اینکه این طرح در پانزدهم فروردین ماه با ایرادات کوچک در مجلس به کمسیون اجتماعی بازگشت داده شد، گفت از آن روز تاکنون ایرادات این طرح برطرف شده ولی تاکنون مجلس هیچ اقدامی برای تصویب این طرح انجام نداده است.

 

وی گفت: هم اکنون ۲۵ هزار کارگر ساختمانی در استان در صف انتظار بیمه قرار دارند و از این تعداد ۱۰ هزار کارگر در ارومیه هستند.

 

عمری با بیان اینکه متاسفانه نمایندگان مجلس بیشتر در مواردی که در حوزه اختیار آنها نیست اظهار نظر کرده و رگ گردنشان باد  می کند گفت: چرا در مورد بیمه کارگران ساختمانی هیچ اقدامی  انجام نمی دهند؟

وی افزود: چرا باید پشت نماینده کارفرمایان بیشتر از کارگران گرم باشد؟

 

سربازرس سامانه رفاهی کارگران ساختمانی استان تصریح کرد: متاسفانه در ماجرای مرگ این دو کارگر ساختمانی ناظر ومجری پروژه کوتاهی کرده اند  و این کارگران از لوازم ایمنی لازم برخوردار نبودند.

 

وی با بیان اینکه، طبق مصوبه دولت تمامی کارگران ساختمانی می توانند ازمزایای بیمه استفاده کنند گفت: قرار بود ۲۰ درصد  از حق بیمه کارگران ساختمانی توسط شهرداری و از محل پروانه ساختمانی که برای کارفرمایان صادر می کند، کسر و به حساب سازمان تامین اجتماعی واریز شود ۳درصد توسط دولت و ۷ درصد هم توسط  کارگران ساختمانی واریز شود که این مورد به سرانجام نرسیده و همین موضوع موجب شده که تعداد زیادی از کارگران ساختمانی از مزایای بیمه تامین اجتماعی بی بهره بمانند.

 

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها